Krasnoborowik Ceglastopory: Kluczowe Informacje

Krasnoborowik Ceglastopory: Kluczowe Informacje

Krasnoborowik ceglastopory, inaczej nazywany borowikiem ceglastoporym (Neoboletus erythropus (Pers.) C. Hahn), to gatunek grzybów z rodziny borowikowatych. Oto najważniejsze informacje na jego temat:

1. Systematyka i Nazewnictwo Borowik ceglastopory należy do rodziny borowikowatych. Jego sytuacja taksonomiczna jest skomplikowana, a w przeszłości bywał różnie klasyfikowany. Współczesne badania potwierdzają jego przynależność do rodzaju Neoboletus. W polskim piśmiennictwie mykologicznym gatunek ten opisywany był pod różnymi nazwami, w tym grzyb wilczy, czerwononóżka czy pociec.

2. Morfologia Kapelusz krasnoborowika może osiągnąć średnicę do 20 cm. U młodych owocników jest półkolisty, u starszych rozpostarty. Rurki są długie, wycięte przy trzonie i silnie sinieją po uszkodzeniu. Trzon jest żółty, pokryty ceglastoczerwonymi strzępkami. Miąższ jest żółty, ale szybko zmienia barwę na ciemnoniebieską po przekrojeniu.

3. Występowanie Borowik ceglastopory jest znany głównie z Europy i Japonii. W Polsce jest dość pospolity, zwłaszcza w górach. Preferuje lasy liściaste i iglaste.

4. Znaczenie Jest to grzyb mykoryzowy i uważany za jadalny. Ze względu na czerwone zabarwienie porów i trzonu jest rzadko zbierany przez grzybiarzy. Może być spożywany tylko po obróbce termicznej.

Podsumowanie Krasnoborowik ceglastopory to interesujący gatunek grzyba, który cieszy się popularnością wśród mykologów. Jego charakterystyczne cechy morfologiczne oraz znaczenie w ekosystemie czynią go ważnym elementem flory grzybowej w Polsce.

Zdjęcia: Autorstwa George Chernilevsky – Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11253853